چیدمان کتابخانه

هر وقت از شلوغی های يک زندگی شهری و پر دغدغه، خسته و دل زده می شویم به سراغ کتابخانه ای می رویم كه دوست بی بدیل به حساب می آید. کتاب ها را با تمام وجود نگاه می‌کنیم و دستی به سر و رويشان می کشیم. هميشه و هميشه در تمام مراحل زندگي خود، واژه‌ها، كلمات، داستان‌ها و اشعار را می ستایم و برای آنكه رسالت خود را به فهم و دانش ادا كنم دست از مطالعه و آرامشی كه از آن به دست می‌آوریم نخواهم شست. در اين مطلب همراه ما باشيد تا با هم كتابخانه دلبند و روح بخش خود را تيمار كنيم و آن را زيباتر از هميشه گردانيم تا شايد هم برای خودمان و هم همه اطرافيانمان مشوقی باشيم برای مطالعه، دانستن و فهم. داشتن يک كتابخانه مرتب و زيبا یکی از مهم ترین خصوصیات افراد کتاب خوان است. 

حرف اول
فراموش نكنيد كه شخصيت يک فرد کتاب خوان و اهل مطالعه، بايد در جای جای زندگی او مشخص باشد كه به راستی يكی از مهم ترین آنها داشتن يک كتابخانه مرتب و زيباست.
تصور كنيد كه در يک روز شيرين و سرد زمستانی، فنجان گرمی چای به دست داريد و برای آرامش خاطر خود می خواهید خواندن كتاب تازه ای را شروع كنيد.
به سراغ كتابخانه خود می روید؛ اما چنان شلوغی و پراكندگی ای گریبان گیرتان می شود كه حتی فراموش می کنید كه به دنبال چه به اينجا آمده اید! پس قبل از هر چیز بايد بدانيد كه جای هر كتابی در كجاست؛ در واقع ساده ترین و ابتدایی ترین راه برای چيدمان كتاب ها، آن است كه آنها را بر اساس موضوع و مضمونی كه دارند طبقه بندی نماييد؛ براي مثال می توانید يک طبقه از كتابخانه خود را به کتاب های شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمان ها و طبقه ای را هم به کتاب های علمی و... اختصاص دهيد. با اين كار می توانید تكليف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتاب ها روشن كنيد.

يک بغل مطالعه
اگر كتابخانه دوست‌داشتنی شما در اتاق نشيمن منزلتان قرار دارد بايد به چند نكته دقت كنيد. اگر در اين كتابخانه، تعداد كمی كتاب وجود دارد بايد آنها را به بهترين حالت ممكن چيدمان نماييد؛ بنابراين سعی كنيد کتاب ها را به صورت نامتقارن در دو طرف كتابخانه قرار دهيد؛ يعنی برای مثال در سمت راست كتابخانه، چهار کتاب و در سمت چپ آن دو يا سه كتاب قرار دهيد. اگر اين شيوه نامتقارن را برای چيدمان کتاب های خود پیش گرفته اید بهتر است الگوی تعداد کتاب ها را برای طبقه های بعدی متفاوت تر تعيين كنيد؛ درواقع اگر در طبقه اول سمت چپ سه كتاب گذاشته اید در همان سمت از طبقه بالا بهتر است تعداد آنها را تغيير دهيد. توجه داشته باشيد كه بهتر است رنگ کتاب ها را نيز در چيدمان خود دخيل كنيد. ايجاد تناسب و رعايت زيبايی کتاب ها در حقيقت می تواند ظاهر برازنده و چشم نوازی را برای كتابخانه شما به ارمغان آورد. کتاب ها را بر اساس موضوع و مضمونی كه دارند طبقه بندی نماييد

کتاب به کتاب
يكی از روش هایی كه بعضی از افراد براي چيدمان کتاب های خود پيش می گیرند چينش افقی آنها بر روی يكديگر است. توجه داشته باشيد كه اين شيوه از چيدمان كمتر توصيه می شود و اگر تصميمتان برای اين كار جدی است بايد نكاتی را مدنظر داشته باشيد. بايد بگوييم كه اگر كتابخانه دفتر و يا فضای كاری و رسمی خود را چيدمان می کنید بهتر است كه اصلاً سراغ چنين روشی نرويد؛ اما اگر در فضای خانه هستيد بهتر است برای چيدمان کتاب ها به صورت افقی در ابتدا ابعاد کتاب ها و در مرحله بعد، رنگ آنها را مدنظر قرار دهيد تا شكل بهتری در چيدمان خود به  دست آوريد.

هر كتاب، كجا؟
پيشنهادی كه برايتان داريم اين است كه کتاب های آشپزی خود را بر روی پيشخوان آشپزخانه قرار داده و روی آنها را بپوشانيد تا آسيبی نبينند.
توجه داشته باشيد كه اگر در خانه خود کتاب هایی نفيس و عتيقه داريد بهتر است آنها را از ساير کتاب های خود جدا نگه داريد، چرا که هم از نظر ظاهری و شكل جلد با آنها تفاوت دارد و هم لازم است در نگهداری از آن دقت بيشتری داشته باشيد.
پيش‌تر گفتيم كه بهتر است هر مضمون از کتاب ها را در طبقه ای خاص قرار دهيد؛ اما بد نيست در اينجا به اين نكته نيز اشاره كنيم كه در صورت امكان و داشتن فضای كافی می توانید هرکدام از موضوعات کتاب ها را در جاي مخصوص به خود قرار دهيد؛ برای مثال رمان ها و کتاب های متفرقه را بهتر است در نشيمن و کتاب های مرجع را در نزديكی میز تحریر خود قرار دهيد. برای قرار دادن کتاب های مرجع به شما پيشنهاد می کنیم كه از داشتن يک طبقه در بالای میزتحریر خود غافل نشويد.

صف به صف
بهترين روش برای چيدمان کتاب ها در كتابخانه، چينش عمودی آنها از بزرگ به كوچک است، آن هم به صورتی كه کتاب های بلندتر در سمت راست و کتاب های کوچکتر در سمت چپ قرار بگيرند. علاوه بر اين بهتر است كه کتابخانه تان را به‌گونه ای در نظر داشته باشيد كه به فاصله 40 سانتیمتر از سقف قرار گرفته باشد تا برای دسترسی به کتاب هایی كه در طبقات بالا قرار دارند دچار مشكل نشويد.

کتاب زیبا
درست است كه وجود خود کتاب ها سراسر حس مثبت است و به خودی خود، حال شما را خوب می کند؛ اما از برای افزايش اين حال خوب می توانید در كتابخانه خود تنوعی ايجاد كنيد. پيشنهاد می کنیم كه در كنار آن همه يار مهربان از چند عكس خانوادگی، گل های طبيعی و وسايل دكوری استفاده كنيد و آنها را در طبقات كتابخانه خود قرار دهيد.

كنج دل انگیز
اگر شما هم از آن دسته افرادي هستيد كه احتياج به جنس متفاوتی از آرامش داريد، می توانید در صورت امكان، كنج دنجی را در منزل خود مدنظر قرار دهيد و با قرار دادن يک كاناپه و ميز كوچک، ساعات دلنشينی را در آن قسمت به مطالعه بپردازيد، چای بنوشيد و روح خود را شستشو داده و تغذيه كنيد. قطعاً هرکدام از ما در برابر روح خود مسئول هستيم و كمترين كاری كه می توانیم برای حفظ شخصيت و تفكر خود انجام دهيم آن است كه مطالعه و خواندن كتاب را فراموش نكنيم. نبايد اين نكته را نيز از قلم انداخت كه نه فقط كتاب خواندن، بلكه كتاب خوب خواندن است كه اهميت دارد.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما