کابینتکار

تناسب مقیاس خانه با سبک آشپزخانه

آیا کابینت کلاسیک برای منازل کوچک مناسب است؟ آیا با هزینه ی ساخت کم،  کابینت کلاسیک چشمگیر است؟ چه سبک کابینت برای خانه های کوچک کارایی دارد؟کابینت کلاسیک بهتر است یا مدرن؟

کابینت مدرن برای خانه های کوچک و بزرگ مناسب است. اما کابینت کلاسیک فقط برای خانه های بزرگ تناسب می یابد. کابینت مدرن اگر لوکس باشد؛ یعنی صفحات سنگ مصنوعی و جک ها برای درب های عریض دیواری و ریل های خوب برای کشوهای عمیق داشته باشد می تواند فضایی لوکس و به روز را در خانه ایجاد کند. البته خرید لوازم نو برای یک آشپزخانه ی نو بسیار واجب است و نباید یک یخچال که از زمان قدیم هنوز سالم مانده را با رنگ و طرح های امروزی درخور بدانیم.

اکثرا کابینت های کلاسیک در خانه بزرگ اجرایی می باشد، اما کابینت های کاسیک زمانی بهتر هستند که پول را با پارو در آشپزخانه بریزید! این که شما کابینت ممبران (ام دی اف ابزار کلاسیک خورده با روکش پی وی سی) را سفارش دهید و تصور کنید با یک کابینت با چوب طبیعی بلوط  یا نوع راش همخانه شده اید حس کاذب و مایوس کننده ای است. اصلا به فکر کابینت های ممبران نباشید؛ وقتی یک درب چوب طبیعی ضربه می خورد و خط و نقطه ای (خدشه ای) به آن می رسد، مثل فرش پا خورده ی کاشان یا درب چوبی یک معبد قدیمی، تازه معنای جدیدی را در اصالت خویش به رخ می کشد و از زیرِ روکشِ کلافِ آن، چوب بلوط به شما چشمک می زند. اما اگر روکشِ پلاستیکی و اسباب بازی نمای کابینت های ممبران دچار چنین حادثه ای شود، فقط شایسته ی تعویض است.

 

_استاندارد، اصول و قاعده  فنی در ساخت و نصب کابینت آشپزخانه

وضعیت استاندارد در شناخت کابینتها در ایران بر اساس یک سری گرته برداری و ترجمه ساخت و نصب آن از طریق مطالعه و تجربه‌ی برخی همکاران قدیمی من از عملکرد کابینتکارهای غربی می باشد. متاسفانه این اصلا خوب نیست و مشخصات فنی نباید بر اساس اصول ساخت و نصب کابینت با فرمول آمریکایی یا اروپایی باشد و این تماما به ضرر مصرف کننده می باشد.

1- یکی از این اصول که با اطاعت از قوانین اروپایی در ایران همگانی شده است مبتنی بر اشاعه ساخت کابینت ارزان و بی کیفیت است و برخلاف باور عمومی که در تصور با کیفیت بودن محصولات اروپایی هستند باید گفت که متاسفانه فقط چند کمپانی اروپایی هنوز به حفظ کیفیت محصول پافشاری دارند و بسیاری از برندهای اروپایی با انتقال خطوط صنعتی خود به ترکیه، چین و ایران، به دریافت فرانشیز خود از تولید قانع شده اند و از اصل کیفیت آن کاسته است.. ولی به همت فروش غیر منصفانه در بخش بازاریابی، متاسفانه همچنان قیمت های بالایی به هنگام رسیدن به دست مصرف کننده دارند. پس یک اصل فنی این است که به برندهای تقلبی اعتماد نکنید، ترجیحا با دید بهتری جنس رابررسی کنید زیرا تا حدی کیفیت را میتونید ببینید و لمس کنید.

2- مورد بعدی و پس از درک کیفیت پایین، اقدامات در ساخت و مونتاژ می باشد که به دلیل استقبال بسیاری از مصرف کنندگان از خرید یک مشخصات از کابینت ولی ارزانتر از جای دیگر باعث ارتکاب تقلب در ساخت می شود. بنگرید یک نوع کابینت را از جایی با هزینه متری 100 دلار می خرید ولی جای دیگر با همان مشخصات آن را به بهای 75 یا 80 دلار می فروشد. ظاهرا اولی گران فروش است اما دومی هم ارزان فروش نیست. او کم فروشی می کند و سر جمع هزینه های او در تولید با خرید پیچ نامرغوب برای مونتاژ، فیبر درجه سه و ام دی اف ملامینه درجه 3 برای بدنه در باطن کار، و در نما هم از نوارهای لبه چسبان پی وی سی که دور درب قرار می گیرند و بی کیفیت و ارزان هستند استفاده کرده و بدون اینکه در این زمینه، مشتریان قطره ای از این علوم دریایی ساخت و مونتاژ را بدانند، در باور خود چنین انگاشته اند که با فروشنده ی منصفی معامله کرده ایم.

3- حالا از استانداردهای فراوان تولید کمی فاصله می گیریم و مواردی هم در باب اصول فنی نصب صحبت می کنیم. مورد سه در اینجا به فاصله ی نصبِ غلط و خروج از قاعده ی استاندارد اشاره دارد. یکی این که هنوز فاصله ی بین کابینتهای هوایی در ایران 150 سانتی متر از کف آشپزخانه است! به این معنی که فاصله ی 60 سانتی متری دو کابینت زمینی و هوایی اشاره دارد. ببینید! اگر در دانمارک یا کانادا این قاعده عمومیت یابد باید پذیرفت چون مردمانی بلند قد دارد. پس اگر شما (و کدبانوی منزل) مردمانی با قد کوتاهتر از 175 سانتی متر هستید، باید این فاصله از زمین 140 سانتی متر باشد. یعنی بین دو کابینت فاصله ی 50 سانتی متر استاندارد می شود. پس استاندارد مشخص آن، قد مصرف کننده است. دلیل این کار دسترسی راحت به طبقات کابینت هوایی می باشد.

 

_اصول استاندارد در زیبایی شناسی طرح

بسیاری از اصول طراحی کابینت در ایران مبتنی بر هیجان های زود گذر و همچنین از روی دست یکدیگر کشیدن هستند و خیلی ها بر این باورند که پایین و بالا کردن کابینت ها، چاق و لاغر کردن یونیت ها، انحنا و پَخ دادن های بی استفاده و مزاحم، رنگارنگ کردن چون رنگین کمان و مواردی از این دست، پدید آورنده ی یک مفهوم از گریز به مرزِ تنوع هستند! اما فقط پول و زمان شما را هدر می دهند و فواصل نا میزان، پِرتِ فضا و دستگیر بودن اجرام واقعا آزار دهنده هستند. شما اگر پول و وقت کافی برای این امور دارید حتما امتحان کنید. تجربه هم خواهید یافت اما اگر این دو خصیصه (اعتدال و هزینه) در زندگی برایتان مهم هست پس به این نظر گوش دهید که فقط یک کپی کار خوب از نمونه ی برندهای معروفِ خارجی و ساخته های هوشمندانه و متفکرانه آنها باشید. پس از استفاده متوجه زیبایی، نکته بینی طراح و آرایش دقیقی از هندسه و شگردهای ساخت می شوید و از انتخاب خود راضی خواهید بود.

موضوع دیگر در این باره قواره بودن طرح است. مطلوبِ عبارت زیبایی شناسی در کابینت همین است وگرنه چه اهمیتی دارد که رنگ چوب راش را دوست داشته باشید یا ماهگونی یا حتا زرد و سفید. یک احتمال وجود دارد که سبز با تلفیق کاشی های بژ را بپسندید. با توجه به نیازهای متنوع و متفاوت امروزی و تنوع زیادی که وجود دارد، شاید در انتخاب مدل و طرح مناسب سردرگم شوید، طراح با توجه به چند نکته کلی می تواند به شما کمک کند و اگر آشنا به اصول شناخت رنگ نیستید بهتر است از یک کارشناس کمک بگیرید. فقط درباره ی چیزهایی که دوست دارید و رنگهای فرش و دسته ی مبل را بیان نکنید، بگویید که چه رنگهایی را دوست داشته اید اما هرگز فرصت استفاده از آنها را در زندگیتان نیافتید. معمار آن قدر تخصص دارد که قواره ی استفاده از آن رنگها را بداند و صدمه ای به زیبایی های مبل و فرشتان نزند. استاندارد در طراحی همین دو مطلب است. قواره بودن خطوط و پردازش خطوط و رنگ شناسی بر پایه نیاز عاطفی و نه اجبار محیط. این که دیگران درباره منزلتان چه فکر می کنند هم مهم هست. چون قطعا از حسن انتخابتان تعریف خواهند کرد و کارتان را بلند پروازی می نامند.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما