مراقبت از مصنوعات چوبی یا طبیعی در منزل

برای این منظور باید ابتدا بدانیم که کجا زندگی می کنیم! بخشی از شرایط نگهداری و مراقبت از کابینت های آشپزخانه بستگی به شرایط آب و هوایی شهر ما هم دارد. در حال حاضر کابینت هایی که ارائه می شوند و مردم در صدد خرید آن ها هستند به طور کلی دارای مغز زیر کار ام دی اف (MDF) هستند. این ها نشان دهنده یکسان بودن تمامی کابینت ها در همه جای ایران می باشند. البته به معنی یکی بودن کیفیت نیست و با این که فرمول مشخصی برای ام دی اف وجود دارد، متاسفانه برخی تولید کننده ها – به فرضِ خوش بینی – برای حفظ قدرت خرید بازار، از کیفیت پایینی در تهیه و تولید پیروی می کنند و این باعث تخریب سریع کابینت ها و ایجاد مشکلاتی دیگر خواهد شد.

پس باید آب و هوا را دخیل در مدت زمان بهره وری و طول عمر کابینت ها بدانیم. و دریابیم که هوای کاملا شرجی زمان کمتری برای استفاده از کابینت های مناسب در اختیارمان قرار می دهد. به نظر شما سایر عوامل تاثیرگذار در تخریب مصنوعات چوبی تاثیرگذارند؟؟

در ادامه به بررسی سایر موارد می پردازیم....

یکی دیگر از عواملی که ممکن است عمر کابینت ها را کم کند، سیستم سلیقه ای سفارش مدل شان هستند که به جای دستگیره مجبور به لمس خود درب کابینت یا کشیدن درب ها برای باز کردنشان می باشیم. البته باید گفت که از قضا این سیستم باز شدن درب های بدون دستگیره خیلی هم فراگیر شده و بیشتر کابینت های لوکس و مدرن از این مدل الهام می گیرند. اما واقعیت در دوام درب ها چیز دیگری هست.

واقعیت این است که وقتی درب را برای باز شدن می کشیم یا لمس می کنیم، به علت وجود دوده، چربی یا مرطوب بودن دستمان در وقت طبخ غذا، از میان لایه نوار پی وی سی که دور درب های مدرن قرار دارد، مقداری دوده، چربی و یا آب به زیر روکش نفوذ می کند و باعث خرابی و به اصطلاح طبله کردن درب و باد کردن آن می گردد. همچنین دوده ی سر انگشتان دست باعث سیاهی دور درب ها می گردد و یک نوار یک میلی متری سیاه در آن قسمتها قابل مشاهده خواهد بود. راهکار جلوگیری از این مشکل سفارش دستگیره دار بودن دربهای کابینت آشپزخانه در هنگام طراحی و خرید می باشد.

مورد بعدی و شماره سه در این جا باز می گردد به دقت نصاب در نصب کابینت. مشکلاتی که تا حدی باز هم خارج از عهده شماست و به نوعی شما مدیون خودتان نیستید! اینجا باید دانست که تراز نبودن کابینت ها، و پیچ فیکس نکردن کابینت ها از دیواره های بغل هم باعث تغییر تنظیم و به هم خوردن رگلاژ و در نتیجه برخورد درب ها به هم پس از مدتی و به طبع خرابی لبه آن ها می شود. البته ضرر نصاب بد به کابینت ها در این خلاصه نمی شود.

استفاده از چسب های بی کیفیت سیلیکون (چسب آکواریوم) در چسباندن و یا نصب سینک و قرنیز و ... موجب می شود که آن اتصال خوب جفت نشود و با کمترین میزان از آب گیری محل، موجب نشت و نفوذ به داخل مغزی صفحه رویه کابینت یا بدنه های زیر آن شوند و خسارات غیر قابل جبران به بار بیاورند که این مورد متاسفانه بسیار فراگیر است.

و اگر بخواهیم یک ایراد دیگر به نصاب ها وارد کنیم باید گفت که به دلایلی – شاید مالی - در خرید پیچ و اتصالات، از یراق بی کیفیت با آلیاژ نا مناسب استفاده می کنند تا اندکی صرفه جویی کرده باشند و آسیب آن مستقیما به مصرف کننده می رسد. به همین منظور بهتر است این این قبیل یراق با نظر طراح و فروشنده کابینت تامین شوند و در حین استفاده هم نظارت بر مصرف صورت بگیرد تا آن ها در جعبه ابزار نصاب بایگانی نشوند!

نکته چهارم در دوام کابینتها و شرایط نگهداری برگرفته از مضمون ابتدایی همین مطلب است. یعنی تا حدی هم شما در خرید کابینت خوب و با کیفیت و سفارش متریال با دوام نقش به سزایی دارید.

پنجمین نکته هم به وسواس شما در نظافت کابینتها بر می گردد که 50 درصد (بگذارید موکدا بگویم: 50%) از سلامتی آشپزخانه ها به رفتار شما و طرز نگهداری خودتان بستگی دارد.

افرادی که عادت دارند داخل کابینت (بدنه) را شستشو دهند اینها نگهداران خوبی نیستند هر چند که به سرعت خشک کنند! افرادی هم بر عکس این گروه وقتی آب روی صفحه کابینت و مخصوصا اطراف سینک می ریزد مانند برف زمستان منتظر خشک شدن طبیعی آن می مانند. این دسته هم نمره منفی می گیرند.

یادمان باشد که این دو دسته از مردم با این توضیحات تغییرات را آغاز نمی کنند و باید امیدوار باشیم که به حد کافی ثروت برای تعمیر و یا تعویض کابینت خود بیندوزند.

بگذارید اینطور خلاصه اش کنیم:

1)    اگز در شهرستانی با هوای شرجی زندگی می کنید می توانید از کابینتهای با بدنه فلز گالوانیزه و یا دست کم در قسمت زیر سینک از بدنه ی تمام پی وی سی استفاده نمایید.

2)  تا جایی که ممکن است از سیستم کابینتهای با دستگیره استفاده کنیم و به علت دوام بیشتر دربها، قید سیستم بدون دستگیره را بزنیم.

3)  وقتی یک محصول را خارج از عرف بازار و قیمتهای یکسان بازار می خریم (یعنی ارزان تر از همه جا) شاید این امکان وجود دارد که در آن چیزهایی که نمی شناسید و صحبت نمی کنید متضرر خواهید شد! می دانید که شما درب و صفحه را ممکن است بشناسید اما موارد پر خرج دیگر که نمونه بی کیفیت و ارزان هم دارند بسیارند و شما در آن زمینه متخصص نیستید از جمله: یراق مثل پایه، آلیاژ لولا و ...، جنس اسکلت بدنه کابینت ، غرنیز، لوازم اتصالات و آب بدنی، دستمزد نصاب ارزان و ...

4)  منظم بودن خود در نظافت نرمال و خارج از معمول کابینتها. معمولا برای نظافت می توانید از محلول کف زا و یک دستمال نرم برای سطح درب ها و صفحه رویه کابینت استفاده کرد. جاهای مرطوب یا خیس را هم خیلی زود خشک کنیم. در صورت نشت لوله های فاضلاب و یا لوله آب در یونیتِ سینک یا کناره های ماشین های لباسشویی و ظرفشویی هم فورا در صدد رفع آنها برآییم.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما