اهمیت ایجاد حریم های خصوصی در معماری باز

امروزه یکی از شایع ترین و پرکاربردترین سبک های معماری که تحت تاثیر شیوه و عادات زندگی مدرن ایجاد شده، طراحی خانه هایی با پلان های بازو یکپارچه می باشد که بیشتر فضاهای اصلی خانه را به یکدیگر مرتبط ساخته و حریم های خصوصی کمتری را برای افراد ایجاد می کند. این سبک از معماری که بیشتر در طراحی خانه های کوچک و یا خانه های بسیار بزرگ و ویلایی به منظور تسهیل در حرکت و گردش بیشتر نور و هوا و احساس دل باز بودن در تمامی نقاط مختلف خانه طراحی می شود، به دلیل نادیده گرفتن خلوت و امنیت بصری در بخش هایی از فضاهای منزل، در مواقعی سلامت و آرامش روانی ساکنین را دچار اثرات سوئی می کند.

 

از این رو با استفاده از جدا کننده های زیبا و کاربردی، تکنیک های شفاف سازی، رنگ بندی های متناسب با نیاز های موجود، تنوع مصالح، استفاده از المان های بصری، شومینه، آکواریوم، گیاهان طبیعی و توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین مبلمان فضاهای مختلف، می توان علاوه بر بالا بردن ارزش عملکردی فضای زندگی، بر آسایش محیطی افراد در محیط زندگی نیز افزود. از این میان پارتیشن های دکوراتیو نقش بیشتری را در ایجاد فضاهای خصوصی بر عهده دارد که در ادامه به انواع آن خواهیم پرداخت...

بنابراین با اینکه در معماری باز به دلیل عدم  وجود دیوار در فضای داخلی، ممکن است باعث بزرگتر شدن فضای خانه شود اما همیشه عملی و راحت نیست. زیرا صرفه نظر از الگوها و ویژگی های فرهنگی افراد، داشتن یک اتاق خواب خصوصی یا جدا کردن اتاق نشیمن از اتاق غذا خوری می تواند احساس راحتی بیشتری را برای تمامی ساکنین یک خانه فراهم سازد

اما گاهی اوقات فضای خانه ها، بخصوص خانه های آپارتمانی به قدری کوچک است که عملا امکان جداسازی محیط و داشتن فضایی مجزا در خانه با استفاده از دیوارها، درها غیر ممکن است. در برخی شرایط دیگر هم فضا بقدری بزرگ است که بایستی  قسمتی از خانه، مثلا نشیمن و پذیرایی را در یک فضای مشخص و جدا از یکدیگر ایجاد کرد.

کاربرد پارتیشن در دکوراسیون داخلی

استفاده از پارتیشن های داخلی، یک راه کار عملی برای تقسیم بندی فضاهای چندگانه بزرگتر به فضاهای اختصاصی کوچکتر و قابل انعطاف است. بدین صورت که در خانه هایی با پلان باز و یکپارچه،  بدون استفاده از دیوارهای بتنی و آجری که شامل هزینه بالایی در اجرا بوده و محدودیت چیدمان و عدم انعطاف پذیری در فضای زندگی را ایجاد می کنند، می توان دو یا چند فضای جداگانه را در یک فضای بزرگ ایجاد کرد تا علاوه بر افزایش کارکرد فضا، زیبایی ظاهری را نیز به آن اضافه کرد که اصلی ترین فضاهای چندگانه قابل تفکیک، شامل موارد زیر می باشند:

1.فضای مشترک پذیرایی و نشیمن

2.فضای مشترک و اتاق خواب

3.فضای مشترک اتاق خواب و مطالعه

4.فضای مشترک اتاق خواب و رختکن

5.فضای مشترک نهارخوری و آشپزخونه

6.فضای مشترک بین راهرو و نشیمن

 

 

انواع پارتیشن در دکوراسیون داخلی

به طور کلی انواع گوناگونی از پارتیشن های دکوراتیو برای تفکیک فضاهای داخلی منزل وجود دارند که از آن میان می‌توان به پرده‌ها، قفسه‌بندی‌ها، مبلمان و اثاثیه، طاقچه‌ها و کتابخانه‌ها، صفحات دکوراتیو و تزیینی و آکواریوم‌های بزرگ و کوچک و ...اشاره کرد که زیبایی، نوآوری و عملکردگرایی سه اصل مهم در طراحی این جدا کننده های دکوراتیو می باشد، اما نکته مهم در نحوه طراحی پارتیشن های داخلی، ایجاد شفافیت و اجازه عبور نور در فضاهای مختلف می باشد به گونه ای که از ارزش، کارایی و شفافیت یک فضا در برابر فضای دیگر کاسته نشود. بدین منظور می توان پارتیشن های داخلی را در سه بخش کلی متریال ساخته شده، مکانیزم عملکردی و کاربردهای آنها در فضای منزل، مورد بررسی قرار داد.

 

انواع پارتیشن در دکوراسیون داخلی بر اساس متریال ساخته شده:

پارتیشن چوبی

استفاده از پنل‌های چوبی ساده گزینه‌ای سنگین‌ و مستحکم است که علاوه بر ایجاد گرمای بیشتر در فضا، شفافیت بسیار کمتری دارد. این پارتیشن ها به سبب شباهت نزدیک با متریال های مبلمان و دکوراسیون داخلی، از نظر بصری هماهنگی بیشتری را با عناصر چیدمان داخلی و مبلمان منزل برقرار می کند.

پارتیشن فلزی

تعجب آور نیست اگر مردم از پارتیشن های فلزی همچون، آهن، برنج، فولاد و آلومنیوم استفاده بیشتری می برند، زیرا این فلز به راحتی دفرمه و خم نمی شود و از استحکام و مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه محیطی و وزن اشیاء سنگین برخوردار است. در عین حال در درجه حرارت های بالا انعطاف پذیری خوبی داشته و می توان طرح‌های هندسی و پچ و خم های مختلفی بنا به سلیقه و دلخواه ایجاد کرد.

 

پارتیشن شیشه ای

پارتیشن های شیشه‌ای شفاف یا  نیمه شفاف راه حل‌های کم هزینه‌تری هستند که نور و ارتباط بین دو بخش را نیز از بین نمی برند و در عین تفکیک نمودن دو فضا از یکدیگر، ارتباط بصری میان آن ها را حفظ می کنند.

پارتیشن شبکه ای یا پانچ شده

پارتیشن های شبکه ای دید را تا حد زیادی محدود می کنند، اما منجر به از بین رفتن کامل ارتباط بصری نمی شوند. این پارتیشن ها می توانند از الگوهای مختلفی به وجود آمده باشند که میزان فضای خالی بین آن ها بر ارتباط بصری دو فضای تفکیک شده تاثیر مستقیم داشته  و در عین حال فضا را تاریک نمی‌کنند.

پارتیشن پرده ای

تا به امروز پرده های نخی یا پلاستیکی، ساده ترین و آسان ترین وسیله برای تقسیم کردن فضا بوده اند. علاوه بر این، ارزان قیمت بوده و به راحتی شستشو می شوند. اما ویژگی خوب پرده ها این است که با بسته شدن آن ها حریم شخصی برای شما به وجود می آید و با باز کردن آنها فضای منزلتان مجددا بزرگ و باز جلوه می کند.

پارتیشن طبیعی یا گیاهی

دیواره‌ های گیاهی نیز یکی از بهترین نوع پارتیشن های جدا‌کننده هستند زیرا علاوه بر زیبائی، هوا را تمیز نگاه داشته و از آلودگی صوتی محیط می‌کاهند.

 همچنین می توان با یک ذوق هنری از چوب خشک و شاخه های درختان نیز برای ایجاد پارتیشن های دکوراتیو استفاده کرد

 

ثابت یا صلیب

استفاده از پارتیشن های تزیینی ثابت دیوار مانند، ساده ترین و البته پرطرفدارترین نوع جداسازی فضاهای مختلف است که در بیشتر فضاها علاوه بر عنصر تقسیم‌کننده، به یک شاخصه‌ی هنری زیبا تبدیل می شوند. این پارتیشن هابه طور کامل به سقف، کف و یا هر دو متصل بوده و به ندرت جابجا می شوند و در مواقعی کاربرد دارند که بخواهیم به صورت کامل دو فضا را از یکدیگر جدا کرده ولی مایل به استفاده از دیوار گچی یا بتنی نیستیم.

چرخشی یا نواری

جداکننده های متحرک یا چرخشی، دیواره های نواری یا میله ای نسبتا سبک هستند که قابلیت این را دارند که بر روی محور خود چرخیده و باعث ایجاد سایه روشن شوند.

 

معلق یا کرکره ای

پارتیشن های معلق یا شناور، عموما از متریال های سبک شاخته شده و اغلب قابل جا به جا شدن، جمع شدن یا باز شدن هستند. به جهت اتصال این پارتیشن ها به سقف منزل، به راحتی می توان زمین و زیر پارتیشن هارا بدون هیچ مانعی تمیز کرد.

 

کشو یا ریلی

پارتیشن های کشویی یک ایده فوقالعاده اند، چرا که به شما این فرصت را می دهند که فضایی چند منظوره داشته باشید تا علاوه بر جدا کردن فضا در مواقع خاص فضای بازتر و قابل دسترس تر ایجاد کنند. نصب و اجرای آن ها نسبتا شبیه به نصب و اجرای درهای کشویی است. ولی تفاوت آنها در این است که شما می توانید آنها را در هر قسمت از اتاق و بر روی یک ریل نصب کنید تا هر زمان که نیاز بود بتوان آنها را جمع کرد و فضای جدا شده را دوباره به فضای اصلی باز گرداند.

آکاردئونی یا تاشو

صفحات تاشونده آکاردئونی که با لولا به‌ هم متصل شده و حرکت دادن‌شان آسان‌تر است، در همه سبک ها و طرح ها قابل دسترس هستند و به سادگی نصب و برچیده می شوند. همین موضوع آنها را به انتخابی ایده آل برای خانه های اجاره ای یا حتی خانه های مجللی که تمایل صاحب خانه به ایجاد پارتیشنی موقت است، می باشد.

 

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما