نور پردازی در آشپزخانه

در آشپزخانه، نور یکی از مهمترین و کاربردی ترین عنصر دکوراتیو به حساب می‌آید.  در صورت عدم وجود نور در چیدمان آشپزخانه هرچقدر هم که زیبا باشد، به چشم نمی‌آید و جلوه ای نخواهد داشت. نورپردازی درست علاوه بر اینکه زیبایی دکوراسیون را افزایش می‌دهد با این کار می توانید انواع چیدمان آشپزخانه خود را برجسته تر نمایش دهید.

  اصل دکوراسیون آشپزخانه

 برای داشتن نور کافی در آشپزخانه باید به چند نکته توجه کرد برای اینکه نور کافی در آشپزخانه باشد، قسمت بالایی پنجره فقط دارای پرده کوتاه می باشد و شیشه‌ های آشپزخانه نیز مات نیستند. همچنین رنگ و طرح پرده هم رنگ روشن است که با کاشی ها و کابینت آشپزخانه هماهنگ خواهد بود. اگر از کابینت های رنگ روشن استفاده کنید، باعث می شود نور تابیده شده تشدید شود.

در آشپزخانه قدیمی مکان مشخصی برای کابینت ها، یخچال، ماشین لباسشویی و دیگر لوازم آشپزخانه نبوده است. به همین علت نورپردازی توسط یک چراغ سقفی در آشپزخانه انجام می شد. در قدیم نیز تمام فعالیت های آشپزخانه در وسط آشپزخانه صورت گرفت اما در آشپزخانه مدرن و امروزی به دلیل وجود کابینت ها، یخچال و… به روش دیگری برای نورپردازی نیاز داریم.

 اهمیت نور

 امروزه در آشپزخانه ها بخش مهم فعالیت در آشپزخانه روی کابینت ها، سینک ظرفشویی و یا میز انجام می شود که باید در این فضاها از نور کافی برخوردار باشند.

 علاوه بر روشنایی در سطح اجاق گاز، کابینت، سینک ظرفشویی و فضای داخلی آشپزخانه نیز باید نور کافی داشته باشد.  همچنین برخی از کابینت های آشپزخانه با درب شیشه ای هستند که از آن برای ویترین لوازم تزئینی استفاده می شود که در این نوع کابینت ها نیز به نورپردازی مناسب در داخل آنها نیاز داریم که باید کنترل شود. به طور مثال نور کافی سطح اجاق گاز به آسانی می‌توان توسط چراغ هواکش یا هود بالای اجاق گاز تامین شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز بهتر است یک لامپ و چراغ باشد تا در زمان شست و شوی ظرف هنگام شب نور کافی داشته باشیم. سعی کنید کلید چراغ و لامپ ها جداگانه باشد تا در صورت لزوم از آن استفاده شود.

 نورپردازی در فضای غیر آشپزخانه از اهمیت کمتری برخوردار است و می‌توان با نصب چراغ های سقفی آن را حل کرد. البته توجه داشته باشید که نورپردازی در راهروها، ورودی هال، راه پله ها و  قسمت های خانه نیز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 چرا که هدف ما ابتدا ایمنی سپس زیبایی است و باید اینگونه قسمت های خانه از نور کافی برخوردار باشند به خصوص در راه پله ها تا سلامت خانواده و مهمان ها تامین گردد.

به طور کلی آنچه که گفته شد  فراهم کردن نور کافی در قسمت های گوناگون محیط خانه برای کارهای مختلف در اتاق ها و آشپزخانه است. اما برای جلوه ی بیشتر وسایل تزیینی می توان از چراغ هایی که روی دیوار نصب می شوند و امکان تنظیم کردن آن ها وجود دارد استفاده کرد تا از این طریق نور چراغها را روی یک دیوار یا تابلو و دیگر وسایل تزیینی تنظیم و آن محدوده را روشن ساخت.

 

نور مناسب در آشپزخانه

 همانطور که گفته شد نور و نورپردازی در آشپزخانه و فضاهای دیگر خانه از نیازهای حیاتی زندگی روزمره است. به همین دلیل معماران و دکوراتورهرخانه در طراحی دکوراسیون به این نکته توجه خواهند کرد. نورپردازی در محیط خانه باید با سبک دکوراسیون خانه و نحوه قرار گرفتن اتاق ها و دیگر فضاهای خانه هماهنگ باشد تا نور مورد نیاز در طول روز را با ترکیبی از نورهای طبیعی و نور مصنوعی فراهم نمود.

بعضی از قسمت های خانه مانند آشپزخانه از طریق پنجره نور طبیعی دریافت می کنند ولی با توجه به کاربرد های مورد نیاز آشپزخانه امکان دارد که کمیت و کیفیت این نور کافی نباشد.

 به طور کلی نور را می توان به دو بخش نوری که از نیم کره جنوبی می تابد و نوری که از نیم کره شمالی می تابد تقسیم کرد. در نیمکره شمالی نور شمالی نسبت به نوری که از پنجره های جنوبی می تابد، یکنواخت تر، سفیدتر و کم حرارت تر است. اما نور جنوبی زرد رنگ است و تاثیر بیشتری روی رنگ ها می گذارد. همچنین این خصوصیات در نیم کره جنوبی برعکس خواهد بود.

 

در مورد اندازه اتاق ها نیز می توان گفت هرچه اتاق ابعاد کوچکتری داشته باشد طبیعتاً به نیروی کمتری نسبت به اتاق بزرگ نیاز دارد.

 

نقطه ی شروع طراحی دکوراسیون آشپزخانه و دیگر فضای خانه را می‌توان یک نورپردازی مناسب برای آن دانست. زمان طراحی فضای آشپزخانه و دیگر فضاها ابتدا باید به کاربردهای هر یک از خانه توجه داشت. به طور مثال اگر برای مصارف خواندن ، استراحت و دیدن تلویزیون استفاده می‌شود پس باید نورپردازی به گونه‌ای باشد که نور کافی را در این محیط ها تامین سازد.

 

رنگ دیوارها در محیط آشپزخانه  نیز می تواند تاثیر به سزایی روی نور فضا ایجاد کند دیوارهایی که رنگ تیره دارند فضا را کم نورترنشان می دهد و دیوارهای رنگ روشن فضا را بزرگ تر و روشن تر می سازد. همچنین رنگ و جنس پرده ها نیز با منعکس کردن نور روی سایر اشیا آشپزخانه واتاق تأثیر می‌گذارد.

 

در آشپزخانه و اتاق ها چهار نوع نورپردازی وجود دارد:

 1.نورپردازی پس زمینه

 2.نورپردازی کانونی

3.نورپردازی دکوراتیو

4.استفاده از نور طبیعی

 

 1.نورپردازی پس زمینه در آشپزخانه

 مبنای طراحی نورپردازی یک محیط است. این نوع از نور با چراغ سقفی تامین می‌شود و برای مکان هایی که نور طبیعی در طول روز یا شب کم است استفاده می گردد. مانند چراغ های دیواری و آباژورها. نور حاصل از نورپردازی نباید سایه دار باشد و به هیچ قسمت از محیط آشپزخانه و اتاق ها سایه نندازد.

 

2.نورپردازی کانونی در آشپزخانه

به نوری که در جهت خاص می تابد و نقطه ی مشخصی از فضا را روشن می کند. به طور مثال می توان به قسمتی از آشپزخانه که محل فراهم سازی مواد غذایی است نور بیشتری بخشید. این نور کانونی مکمل نورپردازی پس زمینه است.

  

3.نورپردازی لایه ای دکوراتیو

به نوری که در یک ناحیه خاص با یک شی از آشپزخانه بدون در نظر گرفتن کاربرد آن و صرفا به لحاظ زیبایی و دکوراتیو  روشن می‌سازد نوپردازی دکوراتیو می گویند. این نوع پردازی فقط برای جلب توجه بیننده به لوازم تزئینی و کلیه لوازم دکوری مورد استفاده قرار می گیرد.  از جمله برای نمایش گذاشتن یک تابلو خاص روی دیوار، لوازم دکوری و زینتی در بوفه.

 

4.استفاده از نور طبیعی

فراموش نکنید که در نورپردازی آشپزخانه خود از نور طبیعی استفاده کنید، نور طبیعی یکی از موارد مهم در طراحی آشپزخانه است. شما می‌خواهید فضای آشپزخانه تا جایی که ممکن است روشن باشد، بنابراین هنگام انتخاب دکوراسیون خود، رنگ‌ های روشن را انتخاب کنید تا بتوانید از نور طبیعی استفاده کنید.

 

 نور هالوژن برای این کار مناسب است و باید نوری که برای این کار در نظر می گیریم حداقل سه برابر نور عمومی آشپزخانه باشد.  به طور کلی برای نورپردازی کامل آشپزخانه و  فضاهای دیگر هر سه نوع نور پردازی را داشته باشید.  با نورپردازی صحیح و مناسب می‌توان روی معماری فضای داخلی خانه اثر گذاشت.

یک اشتباه رایج در نورپردازی آشپزخانه گاهی اوقات این است که سعی کنید کل فضای آشپزخانه را با یک نور واحد از سقف اصلی روشن کنید، این مدل نورپردازی اغلب می‌تواند یک نور ناخوشایند روشن ایجاد کند که همه چیز را تحت تأثیر قرار دهد.

درحالی که شما اغلب مشاهده می‌کنید که بهترین نورپردازی‌ ها در آشپزخانه‌، چندین نوع نور را در بر می‌گیرد. یک نورپردازی خوب در آشپزخانه غالبا به ترکیب روشنایی‌های مختلف در نواحی مختلف (به طور معمول به کارگیری نورپردازی در زیر کابینت و یا استفاده از چراغ آویز) و همچنین روشنایی محیط (نورپردازی کمی روشن، نورپردازی روشن تر و گرم) متمایل می‌شود

در آشپزخانه، نور یکی از مهمترین و کاربردی ترین عنصر دکوراتیو به حساب می‌آید.  در صورت عدم وجود نور در چیدمان آشپزخانه هرچقدر هم که زیبا باشد، به چشم نمی‌آید و جلوه ای نخواهد داشت. نورپردازی درست علاوه بر اینکه زیبایی دکوراسیون را افزایش می‌دهد با این کار می توانید انواع چیدمان آشپزخانه خود را برجسته تر نمایش دهید.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما