تزئینات بتنی و اکسسوری بتنی

اگر از مدل‌های قدیمی دکوراسیون خسته شده‌اید و به دنبال یک طراحی جدید می‌گردید، تزئینات بتنی می‌توانند گزینه مناسبی باشند. در ادامه مقاله به تعریف بتن، خواص بتن و استفاده‌های بتن در دکوراسیون داخلی منزل خواهیم پرداخت....

شاید در ابتدا ایده استفاده از بتن در دکوراسیون منزل، کمی بی‌روح و سرد به نظر برسد اما صلابت دست‌سازه‌های بتنی شما را بی‌اختیار جذب خود خواهد کرد. بتن به عنوان یک پس‌زمینه خنثی می‌تواند سبک‌های مختلف طراحی مانند کلاسیک، صنعتی، مینیمالیستی و حتی سنتی را در خود جای دهد. ترکیب انواع اکسسوری‌ بتنی چوبی و فلزی مانند شمعدان بتنی می‌تواند روح طبیعت را در منزل جاری سازد. همچنین بتن می‌تواند به عنوان ماده اصلی دست‌سازه‌های بتنی باشد یا در بخشی از تزئینات بتنی آن استفاده شود.

بتن هم به عنوان پس‌زمینه دکوراسیون و همه به عنوان اکسسوری بتنی مختلف می‌تواند جلوه خاصی به منزل ببخشد و آن را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان دهد. بتن اثر شگفت‌انگیزی در برجسته نشان دادن عناصر به کار رفته در دکوراسیون و عمق دادن به فضای داخلی نیز خواهد داشت.

 

بتن دکوراتیو و تزئینات بتنی چیزی جدای از بتن معمولی نیست و تنها با اضافه شدن رنگ، اسید و چند ماده پلیمری به بتن معمولی پدید آمده است. آن را می‌توان در ساخت نمای ساختمان‌ها و انواع اکسسوری بتنی استفاده کرد. انواع بتن تزئینی با استفاده از این روش‌ها تولید می‌شوند:

 • بتن‌ با رنگ رویه: این نوع بتن با رنگ‌های سیمانی (Concrete Dyes) رنگ می‌شوند. این نوع رنگ‌ها سال‌ها وجود داشته‌اند اما به تازگی خواص آن‌ها در راستای ماندگاری بیشتر بر سطوح سیمانی، تقویت شده‌اند. رنگ‌های بر پایه الکل بر اثر نور خورشید ناپدید می‌شوند ولی رنگ‌هایی که دارای فاکتورهای ضد UV هستند، از بین نمی‌روند.
 • بتن‌های مهر خورده (Stamped Concrete): این بتن کاربردهای فراوانی در تزئینات داخلی دارد چون با استفاده از آن می‌توان طرح‌های دلخواهی مانند آجر، سنگفرش، قلوه سنگ و حتی صدف یا فسیل را روی سطح مورد نظر اجرا کرد. می‌توان به بتن مهر خورده، رنگ نیز اضافه کرد ولی باید این نکته را در نظر گرفت که رنگ بعد از مدتی محو می‌شود.
 • بتن رنگی: این نوع بتن به عنوان مصالحی مدرن، مقاوم، پردوام و سازگار نسبت به دیگر مصالح جایگزین (‌فولاد، چوب و …‌) در عصر حاضر جایگاه ویژه و پر مصرفی به خود اختصاص داده است.‌ ‌بتن‌ رنگی کاربرد قابل توجهی در نما و تزئینات بتنی دکوراسیون داخلی دارد. رنگ‌های مورد مصرف در بتن بعضا باعث کاهش شدید دوام و مقاومت بتن می‌شود.
 • روکش‌های مهر خورده (Stamped Overlays): روکش‌های مختلفی با طرح بافت، آجری و سنگی وجود دارند. برای ساخت چنین روکش‌هایی، یک مهر کشسانی روی بتنی که از قبل آماده شده و در فاز نرم قرار دارد، تحت فشار قرار می‌گیرد. در نتیجه بتن با طرحی که روی آن افتاده، خشک می‌شود. برای این که مهر در انتهای کار به بتن نچسبد، باید مواد جداکننده در ترکیب بتن ریخته شود.
 • بتن‌های با اسید رنگ شده (Acid Stain): اسید استین بدون رنگ است ولی وقتی نمک‌های فلزات موجود در اسید با آهک هیدراته موجود در بتن ترکیب می‌شوند، تشکیل یک ماده رنگی می‌دهند. این ماده رنگی تبدیل به بخشی از بتن می‌شود و باعث رنگی شدن بتن می‌شود. اسید باعث راه پیدا کردن نمک درون بتن و در نتیجه ترکیب آن با آهک می‌شود. هرچه عیار بتن بیشتر باشد میزان رنگ پذیری آن بیشتر است.
 • روکش‌های سیمانی پلیمری (Polymer Cement Overlays): بیش از ۲۰ سال است که این روکش برای تغییر شکل بتن استفاده می‌شود. با اضافه کردن رزین پلیمری به مخلوط سیمان می‌توان استحکام و کارایی بتن را افزایش داد. روکش سیمانی پلیمری یک راه عالی برای اضافه کردن طرح، رنگ و بافت به بتن است بدون این که نیاز به تعمیرات خاصی در طول زمان داشته باشد.

خواص بتن

بتن تزئینی ماده‌ای است که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد:

 • دوام بالا
 • فراوانی و در دسترس بودن مصالح
 • ارزان بودن
 • مقاوم در برابر جذب آب و رطوبت
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • شکل پذیری مناسب
 • سهولت در اجرا
 • زیبایی و جذابیت

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما