مهم ترین نکات برای استفاده از اکسنت وال در طراحی داخلی

استفاده از رنگ‌های برجسته یا رنگ‌هایی که زیاد جلب‌ توجه می‌کنند

اگر اکسنت وال را انتخاب می‌کنید، نباید از استفاده از رنگ‌های برجسته یا آنهایی که خیلی جلب‌توجه می‌کنند (بنفش، ارغوانی، نارنجی و نظایر اینها)، بترسید. تنها نکته این است که رنگ مورداستفاده شما باید در هماهنگی کامل با رنگ و دکوراسیون سایر دیوارها و قسمت‌های اتاق باشد. تا زمانی که این قاعده را رعایت کنید، از هر رنگی می‌توانید استفاده کنید....

 استفاده از طرح‌های خاص برای رنگ‌آمیزی اکسنت وال

باید گاهی به تفکر خارج از چارچوب و روش‌های نو و مبتکرانه روی بیاورید تا نتیجه کارتان به آنچه می‌خواهید نزدیک‌تر شود و واقعا دیوار شاخص به چشم بیاید و به زیبایی بصری دکوراسیون داخلی بیفزاید.

به‌عنوان‌مثال، هنگام انتخاب رنگ و طرح مناسب برای اکسنت وال، بد نیست اگر روش‌ها و رنگ‌های رایج و پراستفاده را کنار بگذارید و ذهنیت‌تان را به‌سمت طرح‌هایی ببرید که کمتر به کار گرفته می‌شوند؛ مثلا راه‌راه‌کردن دیوار شاخص برای طراحی داخلی اتاق شما، شاید ایده بدی نباشد یا مثلا رنگ‌کردن برخی قسمت‌های دیوار با رنگ‌های متالیک. چنین کارهای خلاقانه‌ای اگر با سلیقه صورت بگیرند، نقش مؤثری در کسب نتیجه دلخواه خواهند داشت.

دوازده ایده جذاب و چشم نواز برای خرید کاغذ دیواری پذیرایی

استفاده از روش‌های دیگر برای برجسته‌ کردن دیوار شاخص

به یاد داشته باشید که برجسته‌کردن دیوار شاخص، صرفا با رنگ‌آمیزی آن صورت نمی‌گیرد؛ مثلا می‌توانید به‌جای رنگ‌آمیزی، دیوار را کاشی یا سنگ‌کاری کنید. استفاده از قفسه‌ها با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بر روی دیوار می‌تواند راهکار دیگری برای تبدیل‌کردن آن به اکسنت وال باشد.

راهکار دیگر این است که به‌جای رنگ‌آمیزی، با نصب تابلوهای نقاشی یا تابلوهای عکس، دیوار را از سایر قسمت‌ها و دیوارهای اتاق متفاوت کنید. یادتان باشد که برای طراحی دیوار شاخص، دست‌تان کاملا باز است و با سلیقه و کمی ابتکارعمل، می‌توانید هرطور که بخواهید، آن را از سایر قسمت‌ها متمایز کنید

 

استفاده از اکسنت وال در اتاقی با دیوارهایی به رنگ‌های خنثی

باید همچنان بر تصمیم‌تان مبنی‌بر استفاده از اکسنت وال پایبند باشید، حتی اگر اتاقتان را با رنگ‌های خنثی رنگ‌آمیزی کرده‌اید. دیوارهای شاخص حتی در چنین اتاق‌هایی هم کاربرد دارند و قابل‌اجرا هستند. 

در طراحی داخلی، معمولا وقتی صحبت از اکسنت وال می‌شود، رنگ‌هایی مثل قرمز یا آبی روشن در ذهنمان تداعی می‌شوند؛ اما وقتی رنگ‌آمیزی اتاق به رنگ‌های خنثی باشد، رنگی مثل قهوه‌ای تیره هم می‌تواند انتخابی ایدئال برای دیوار شاخص باشد.

تعیین دیوار یکپارچه و کامل برای اکسنت وال

نباید دیواری را به‌عنوان اکسنت وال انتخاب کنید که در یا پنجره دارد. اگر دیوار موردنظرتان در یا پنجره داشته باشد، نه‌تنها با جلوه‌ای زیبا از سایر قسمت‌های اتاق متمایز نمی‌شود، بلکه طراحی داخلی اتاق شما فضایی گنگ و مبهم پیدا می‌کند.

علت‌های مختلفی باعث این مسئله می‌شوند؛ مثلا نور واردشده از پنجره‌ها باعث می‌شود رنگ دیوار شاخص تیره‌تر جلوه کند و طراحی داخلی، حداقل در بخشی از روز، متفاوت از آن چیزی باشد که در ابتدا در ذهن داشته‌اید.

استفاده بهینه از نقاط و قسمت‌های مرکزی و کانونی در اتاق

باید گاهی تمرکزتان را روی نقاط یا قسمت‌هایی از اتاق بگذارید که بیشتر به چشم می‌آیند و جلوه می‌کنند. می‌توانید از همین ویژگیِ این قسمت‌ها برای درست‌کردن اکسنت وال بهره بگیرید؛ مثلا اگر در اتاقتان روی یکی از دیوارها شومینه دیواری نصب شده است، دیگر برای انتخاب دیوار مناسب گیج نمی‌شوید و مدام انتخاب‌های مختلف‌تان را بررسی نمی‌کنید. شما می‌توانید همین دیواری را که شومینه دارد و بیشتر به چشم می‌آید، به‌طور متفاوتی از سایر قسمت‌ها رنگ‌آمیزی کنید (یا هر طراحی دیگری که صلاح می‌دانید) و آن را به اکسنت وال تبدیل کنید.

نقاط و قسمت‌های کانونی یا مرکزی دیگری هم هستند که گزینه‌هایی ایدئال برای تبدیل‌شدن به دیوار شاخص‌اند:

  • دیواری که سر تخت‌خواب، پشت به آن قرار می‌گیرد؛
  • دیواری که یکی از وسایل مهم اتاق (مثلا کاناپه یا چیزی شبیه به آن) مقابل آن قرار گرفته است؛
  • دیواری که روی آن تابلوی نقاشی، یا وسیله تزیینی دیگری خودنمایی می‌کند.

توصیه‌هایی درباره رنگ‌آمیزی اکسنت وال

بهتر است این نکات را هنگام رنگ‌آمیزی اکسنت وال در ذهن داشته باشید و به آنها توجه کنید.

۱. انتخاب رنگی تیره برای دیوار شاخص

بهترین نتیجه زمانی به دست می‌آید که برای دیوار شاخص، از رنگی تیره‌تر (در مقایسه با رنگ سایر دیوارها) استفاده کنید. البته برعکس این ترکیب هم امکان‌پذیر است: سایر دیوارها تیره‌تر باشند و دیوار شاخص روشن‌تر؛ اما این کار کمی دشوارتر است و معمولا فقط طراحان داخلی‌ باتجربه و متخصص از پس انجام آن برمی‌آیند

 

۲. حفظ هماهنگی رنگ اکسنت وال با سایر قسمت‌ها

بهترین کاری که می‌توانید برای حفظ این هماهنگی انجام دهید، آن است که رنگ یکی از وسایل تزیینی یا چیز دیگری در اتاق (مثلا بالش‌های کوچک روی تخت) را برای اکسنت وال انتخاب کنید؛ اما از انتخاب رنگ قسمت‌های غالب (مثلا پرده‌ها یا اثاثیه بزرگ و جاگیر) برای اکسنت وال خودداری کنید؛ چون با این کار تمایز و تفاوت موردنظر حاصل نمی‌شود و فضای داخلی اتاق، بیش از حد یکدست می‌شود.

۳. حفظ هماهنگی رنگ اکسنت وال با وسایل تزیینی و تابلوهای نصب‌ شده برآن

اگر رنگ آنچه روی دیوار شاخص نصب می‌کنید، خیلی شبیه به رنگ خود دیوار باشد، فضای داخلی جلوه چندان جالبی پیدا نخواهد کرد. رنگ وسایل و تابلوهای وصل‌شده بر روی دیوار شاخص باید در تضاد با رنگ دیوار باشند تا به چشم بیایند...

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما