سبک دکوراسیون مدرن چیست؟

مدرن  یک واژه لاتین می‌باشد در واژگان فارسی به معنای جدید، تازه باب شده معنی شده است

 (این معانی برگرفته از لغت نامه‌های دهخدا و معین هستند.)

با توجه به معنی این کلمه می‌توان دریافت هر چیزی که به تازگی مد شده باشد را می‌توان با برچسب مدرن به کار گرفت؛ بی آن که کسی بتواند بر آن خرده بگیرد. اما این تازه مد شدن را چگونه اندازه می‌گیریم؟ مثلاً یک مدل مو در سال 1940 مد سال بوده و در تاریخ به فراموشی سپرده شده است، اما امروز دوباره این مدل مو مد شده و مورد استفاده قرار گرفته؛ بنابراین آیا می‌توانیم این مدل را نیز مدرن بنامیم؟ برای این که چنین معضلاتی گریبان دنیای مدرن را نگیرد، زمان را به دو بخش تقسیم بندی کرده‌اند. این دسته بندی که دارای تاریخ تولد می‌باشد را هنرمندان و صاحبان سبک، متولد اوایل قرن بیستم میلادی می‌دانند و از این رو سبک مدرن را یک سبک جدید و نوپا مورد پذیرش قرار داده‌اند. قسمت دیگر این دسته بندی که به پیش از تاریخ مذکور باز می‌گردد، مربوط به سبک پست مدرن است و این دسته نیز طرفداران و مشتاقان مخصوص به خود را دارد. با این دیدگاه سبک بیان شد ما دارای دو هویت مدرن و پست مدرن در هنر و زندگی هستیم که بخش اول مانند کودک نوپایی در حال رشد و نمو است و بخش دوم در تاریخ ماندگار شده، ولی هم چنان مورد استفاده بوده و به پیش روی خود ادامه می‌دهد.

سبک مدرن را می توان در دو جمله بیان نمود:

  1. کور مینیمالیسم و نور
  2. عدم وجود تاریکی و رنگ بندی در کل اجزاء

 

بسیاری از صاحب نظران استفاده از سبک مدرن در دکوراسیون را صحیح نمی‌دانند؛ چرا که باعث می‌شود افراد با مضمون سبک معاصر دچار تضاد شده و به اشتباه از آن یاد کنند. معاصر نیز یعنی سبکی که هم دوره عصر حاضر بوده و در جریان است. دلیل این صاحب نظران برای نفی مدرن از دکوراسیون این است که جنبش مدرنیته عامل شکل گیری طراحی‌های مدرن در تاریخ بوده است ( همان اوایل قرن بیستم میلادی )، ولی معاصر این چنین نیست و در هر دوره‌ای شکل می‌گیرد.

از دیدگاه لغوی مدرن را می‌توان در به کارگیری ابزار و لوازم مدرن ( یعنی تازه اختراع شده و تازه به کار گرفته شده ) نیز وارد دانست. به همین دلیل است که ما در این مقاله، برای پاسخ به سوال دکوراسیون مدرن چیست، این سبک را از هر منظری مورد بررسی قرار خواهیم داد تا جای هیچ گونه سؤالی باقی نماند.

انواع فضاهای مدرن

به چه فضاهایی مدرن می گویند؟ فضاها که خود زیر مجموعه‌ای بزرگ از بخش اصلی دکوراسیون را تشکیل می‌دهند تنها به درون خانه معطوف نمی‌شوند و محیط‌های بیرونی متعددی را در بر می‌گیرند؛ اما با توجه به دیدگاه عامه مردم هر گاه سخن از دکوراسیون و طراحی دکوراسیون می‌آید ذهن‌ها به سمت خانه متمایل می‌شود. با این حال ما نیز در پی افکار عموم مردم بوده و برای این که مخاطب احساس راحتی کند، مطلب را با همان دیدگاه‌ها ارائه خواهیم کرد.

این که با توجه به معنی فوق فضای مدرن را تشخیص بدهیم کافی نیست. در اینجا قرار است با مثال‌هایی در هر بخش فضای مدرن خانه را بیان کنیم

در ادامه به بررسی انواع ویژگی های سبک دکوراسیون مدرن می پردازیم...

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما