چرا نورپردازی در طراحی داخلی مهم است ؟

نور چیست ؟ غیر از این است که اگر نور نباشد زندگی ما مختل می شود، دیگر نمیتوانیم چیزی را ببینیم، رنگی را تشخیص دهیم و دیگر فرم ها معنایی ندارند. پس نور در ادراک ما از محیط اطرافمان تاثیر زیادی دارد. نور در زندگی ما اهمیت بسیاری دارد، ما در فضای داخلی می توانیم از نور برای روشنای کلی فضا( نورپردازی عمومی )، روشن کردن سطح کار( نورپردازی وظیفه ای )، تاکید روی یک شئ یا یک بخش خاص( نورپردازی تاکیدی ) و نور پردازی تزئینی بهره بگیریم...

نور چیست ؟ غیر از این است که اگر نور نباشد زندگی ما مختل می شود، دیگر نمیتوانیم چیزی را ببینیم، رنگی را تشخیص دهیم و دیگر فرم ها معنایی ندارند. پس نور در ادراک ما از محیط اطرافمان تاثیر زیادی دارد. نور در زندگی ما اهمیت بسیاری دارد، ما در فضای داخلی می توانیم از نور برای روشنای کلی فضا( نورپردازی عمومی )، روشن کردن سطح کار( نورپردازی وظیفه ای )، تاکید روی یک شئ یا یک بخش خاص( نورپردازی تاکیدی ) و نور پردازی تزئینی بهره بگیریم. نورپردازی می تواند موجب بهبود وضعیت داخلی بنا و زندگی بخشیدن به خانه شود. همانطور که قبلا گفتیم خوب است بدانید علاوه بر اینکه نور را به عنوان عنصری ضروری برای کاربردهای خاص به خدمت می گیریم، میتوانیم از آن برای ایجاد نقاط کانونی و همچنین به عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کنیم. هریک از این وظایف به نوبه خود محاسنی دارد و عدم توجه به اصول نورپردازی معایبی را به همراه دارد و سبب آسیب هایی میشود که در ادامه به آن میپردازیم.

تاثیر ادراکی نور
نور بر ادراک ما از تناسبات و ابعاد اتاق تاثر میگذارد. در واقع می توانیم با کمک نورپردازی اتاق را بزرگ تر یا کوچک تر و بلندتر یا کوتاه تر از آنچه هست، جلوه دهد. برای مثال اگر شما یک لوستر یا منبع نور فروتاب ( منابعی که نور را به سمت پایین می تابانند ) داشته باشید نور به سطح کف می تابد و دیوار ها بدون نور باقی می مانند و این امر موجب کوچک تر به نظر رسیدن فضا می شود. حال اگر نور را به سطح دیوارها بتابانید فضا وسیع تر به نظر خواهد رسید.

بافت دیوار می تواند روحیات مختلفی را به ما منتقل کند. می تواند صیقلی یا مات و صاف یا ناهموار باشد. نحوه نورپردازی روی بافت دیوار میتواند بر ادارک ما از بافت تاثیر بگذارد. برای مثال اگر نور از فاصله زیادی به سطح دیواری سنگی با خلل و فرج زیاد بتابد، موجب کاهش حجم سایه ها می شود و دیوار تخت به نظر میرسد. حال اگر منبع نور از نزدیک و بالا به سطح بتابد، قسمت های فرورفته سایه های شدید و قسمت های برجسته روشن می شود. بنابراین زمختی بافت خشن سنگ بیشتر خود را نشان می دهد.

نور طبیعی و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی
یکی از بهترین خصوصیاتی که یک خانه میتواند داشته باشد بهره گیری از نور طبیعی است. اما کیفیت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگی به جهت اتاق ها دارد. در بعضی موارد نور پردازی یا عدم وجود آن می تواند ما را به علاقه نداشتن به یک اتاق وادار کند. نور عمیقا بر چگونگی درک محیط اطراف و اینکه آیا محیط باعث آرامش، دلپذیری، حفظ حریم خصوصی، فضایی، پیچیدگی و یا وضوح تصوری میشود، تاثیر میگذارد. رنگ، زاویه و ارتفاع نور روز به زمان روز و جهت قطب نما یک خانه و اتاق آن متفاوت است.


اتاق های رو به جنوب در تمام مدت روز نور و گرمای خورشید را دریافت می کنند بنابراین بهتر است آشپزخانه ، اتاق نشیمن و هرجایی که معمولا مدت زمانی طولانی را در آن سپری میکند رو به جنوب باشد. اتاق های رو به شمال اتاق هایی سرد هستند و نور مستقیم خورشید به آن نمی تابد. اتاق های رو به شرق اولین اتاق هایی هستند که با طلوع خورشید نور به آن ها میتابد اما بعد از گذشت چند ساعت سایه ایی طولانی مدت بر این اتاق ها سایه می افکند و در طی روز دیگر خبری از نور خورشید در این اتاق ها نیست. بهتر است برای تعدیل نور شدید آفتاب در زمان طلوع، دراین اتاق ها از نور مصنوعی استفاده شود. این تمهید برای اتاق های رو به شمال هم کارایی دارد. در گرم ترین ساعات روز نور خورشید به اتاق های رو به غرب می تابد و زمانی که نور شدید است، چشم را آزار می هد. بعد ازظهرها دراین اتاق ها سایه می افتد و نور خورشید ملایم تر می شود.

امیدواریم اطلاعات گفته شده در این بخش برای شما مفید واقع شده باشد، در بخش بعدی مقاله به بررسی انواع نور در معماری می پردازیم .


با ما همراه باشید.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما