انواع نورپردازی در معماری

در این مقاله قصد داریم شیوه های مختلف نورپردازی را مورد بررسی قرار دهیم  و با فضای مناسب و کاربرد هر یک آشنا شویم...

نور عمومی در فضای داخلی :

نور عمومی یکی از مهم ترین انواع معمول نورپردازی است. نوری با تاباش ملایم که تمام فضای شما را پوشش می دهد و برای عملکردهای عمومی شما مانند حرکت کردن ایمن در فضاست و برای انجام کارهایی که نزدیک به اشیاست یا برجسته کردن اشیا در اطراف فضایتان ایده آل نیست. اگر از نور پردازی عمومی به درستی استفاده کنید، محیطی خارق العاده برای آرامش یافتن بعد از یک روز پر تنش یا محیطی برای یک مکالمه ی گرم با دوستی قدیمی برایتان مهیا می کند. برخی از استودیو های یوگا از نورپردازی ملایم برای کاهش استرس استفاده می کنند. سعی کنید از یک سری لامپ توکار، دیوارکوب و برای سقف های بلند از لوستر و آویزها در فضایتان استفاده کنید.

 

نور وظیفه ایی در نورپردازی داخلی:

این نور کوچکتر و متمرکزتر از نور عمومی است. زمانی که کاری میکنید، شما به نور وظیفه ایی اطرافتان نیاز دارید. درواقع برخی آن را نور اداری می نامند. نورپردازی وظیفه ایی، زمانی که کاری را انجام می دهید که نیاز به نور بیشتری دارد به بینایی شما کمک می کند، مانند : مطالعه کردن، آشپزی کردن، نوشتن، دوختن و بسیاری چیزهای دیگر. نور وظیفه ایی زمانی خوب کار میکند که بعنوان یک نور متضاد استفاده شود. برای مثال اگر شما اتاقی کم نور دارید که یک چراغ رومیزی در آن روشن است، نسبت به زمانی که کل اتاق با نور درخشان تری روشن شده، نور در آن محدوده مفیدتر و با خیره کنندگی کمتر همراه خواهد بود. نور وظیفه ای به تحریک طبیعی مغز شما کمک کرده و این تضاد نور شما را هوشیارتر و متمرکز تر میکند. در واقع به شما کمک می کند جزئیات بیشتری را در کارتان ببینید و نتایجی با کیفیتی بالاتر خلق کنید. می توانید از چراغ ها یا آباژور های رومیزی ثابت و با بازوی متحرک یا آباژور های ایستاده روی میز کارتان یا کنار میزها و درکنار مبل تان استفاده کنید. نورهای زیر کابینت های بالایی روشنایی مورد نیاز برای خرد و یا تمیز کردن را تامین می کنند، نورهای کنار میز توالت برای بهترین دیدن چهره و همینطور پرو لباس می توانند شما را یاری دهند. چراغ های آویز میتوانند بطور مستقیم روی فضای کار آویزان شوند. این نوع چراغ ها برای دفاتر با میزهای ردیفی، جزیره آشپزخانه و محدوده بازی و انجام تکلیف در اتاق کودکان مناسب هستند.

 

نورپردازی تاکیدی در معماری داخلی:

 نورپردازی تاکیدی در نورپردازی داخلی ساختمان، نورهای بسیار متمرکزی هستند که هدفشان هدایت دید به سمت نقاط کانونی است. نور تاکیدی راهی برای افزودن استایل و احساس به خانه شماست. این نورها می توانند بخش هایی از خانه را که می خواهید نمایش دهید برایتان روشن کنند درحالی که بخش های دیگر در سایه قرار داشته باشند. از نور تاکیدی می توانید برای کارهای هنری، نمایش قفسه ای، تکه ای از مبلمان، کلکسیون ها و بخش هایی از معماری خانه تان استفاده کنید. نور تاکیدی فضایی فریبنده ایجاد میکند و احساس تاثیرگذاری و اهمیت تصاویری که به نمایش گذاشته شده است را تداعی میکند. این نوع نور پردازی برای موزه ها، ساختمان خای تاریخی و نمایشگاه های هنری نیز کاربرد دارد. چراغ های دیوارکوب برای طراحی نور تاکیدی بسیار مناسب هستند و با سایزهای مختلفی که دارند به شما در برجسته کردن تکه های کوچک یا بزرگ آثار هنری کمک می کنند. نورهای نقطه ای مثل هالوژن ها اغلب برای نورپاشی بر سطح دیوار استفاده می شوند.

 

نورپردازی دکوراتیو در فضای داخلی:

درواقع این نوع نورپردازی صرفا جنبه زیبایی و هنری دارد و در ادراک بصری ما دخل و تصرفی ندارند. شاید مجسمه هایی که با نور ترکیب شده اند را دیده باشید. این در واقع نوعی استفاده از نور به عنوان مصالحی برای خلق اثر هنری است. نورپردازی دکوراتیو علاوه بر اینکه جذابیت و حس علاقمندی را به فضا می افزاید به عنوان یک اثر هنری توجه مخاطب را به خود جلب می کند. نورهای مخفی در حاشیه سقف یا منابع نوری که خود یک اثر هنری هستند یا نورهایی مثل شمع از انواع این نور محسوب می شوند.

با توجه به عوامل فوق می توانید نور پردازی خانه خود را اصلاح کرده و به یک سیستم نورپردازی مطلوب دست پیدا کنید.

همراه ما باشید.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما