شناخت انواع رنگ ها

در این بخش نگاهی کوتاه و کلی به ماهیت رنگ های گرم و سرد داریم تا شناختی کلی از این نوع رنگ ها را به دست اورید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید..

در طراحی داخلی یکی از جنبه های مهم برای انتخاب رنگ، دمای رنگ است. بعضی از رنگ ها مانند: نارنجی و زرد باعث می شوند اتاق گرم تر به نظر رسد. درحالی که رنگ های دیگر این حس را تداعی نمی کنند. در حالت کلی قرمز، نارنجی و زرد (( رنگ های آتش )) رنگ های گرم هستند. آن ها تمایل دارند فضایی گرم و دعوت کننده ایجاد کنند و برای اتاق های سرد که به سمت شمال یا شرق قرار گرفته اند، انتخاب های بسیار مناسبی هستند. رنگ های گرم نیز مانند رنگ های تاریک، پیشروی کننده هستند و باعث می شوند عناصر اتاق نزدیک تر به نظر رسند. می توانیم از این خطای بصری برای کوچک کردن وصمیمی تر کردن فضاهای بزرگ استفاده کنیم. رنگ های سرد عبارتند از : آبی، سبز و بنفش روشن. رنگ های سرد خاصیت دور شونده دارند و موجب می شوند اتاق وسیع تر به نظر برسد. آن هایی که فضایی آرام بخش و تسکین دهنده را دوست دارند می توانند از ترکیب رنگ های سرد استفاده کنند. این رنگ ها اغلب برای اتاق های خواب و نشیمن ها توصیه می شوند. رنگ گرم و سرد در واقع به حسی که از دیدن چرخه رنگ به وجود می آید گفته می شود .
رنگ های گرم شامل رنگ های قرمز – زرد و نارنجی است .

از این رنگ برای دیوار های محیط زندگی و خانه استفاده می شود یا به عنوان رنگ تاکید کننده و نمایش بیشتر رنگ های خنثی ( سفید و مشکی ) استفاده می شود. رنگ سرد مانند آبی – بنفش و سبز است . یک انتخاب متداول در رنگ آمیزی دیوار محل زندگی و اتاق های خواب برای ایجاد احساس آرامش در فضای خانه به دلیل خصوصیت کاربردی بودن آن ها می باشد .

رنگ های گرم شادابی و راحتی را القا می کنند . این رنگ ها باعث می شوند فضا کوچکتر به نظر برسد ، زیرا تن رنگ های گرم باعث ایجاد حس راحتی در افراد می شود. رنگ های گرم باعث فعال شدن عکس العمل های مغز می شود و احساس هیجان ، عشق و در بعضی مواقع عصبانیت را القا می نماید. در فضاهای خیلی بزرگ استفاده زیاد از رنگ های گرم باعث ابهت فضا می شود و با رنگ های خنثی هم تطابق دارد. انتخاب رنگ های سرد ، جهت آرامش و تسکین ، تا حدی منحصر به فرد است و باعث بزرگ تر بنظر رسیدن فضای موجود می شود . ایرادی که به رنگ های سرد چرخه ی رنگ می گیرند این است که فضای را سرد تر از آنچه هست نمایش می دهد و باید با فضاهای آزاد منطبق شود . رنگ های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل ( غیرفعال ) در مغز شده که باعث ایجاد احساس رضایت ، آرامش و عدم فعالیت می شود. رنگ هاي خنثي در گستره اي از روشن تا تيره موجود هستند و رنگهـايي برگرفتـه از طبيعـت محسوب مي شوند . برف ،ابر ،گچ ،سنگ،خاك،زمين ،شن ،گرانيـت ،مرمر،چـوب ،بلوط،حصـير ،ذرت ،قارچ،آج ويا موا د مصنوعي مانند فلز ،شيشه ،سيمان و غيره از جمله موادي هستند كـه رنگ هاي خنثي را تشكيل مي دهند . رنگ هاي خنثي در دنياي آراستگي محـيط از اهميـت بسـياري بـر خـوردار بـوده و كـاربردي هستند . خنثي بودن آنها به اين معناست كه مي توان به راحتي در كنار هر رنگ ديگري بدون احتمال وجود از دست رفتن زيبايي هر يك از ديگر رنگ ها ،تركيبي مناسب در فضا ايجاد كرد با توجه به آنكه اين رنگ ها نيز آرامبخش و ملايم هستند ، بـا پوشـش ديـوار بـا يكـي از آنهـا مي توان پس زمينه خوبي براي نصب تابلو ،نوار هاي چاپي و كاغذي ،پرده ها و بـه طـور كلـي ديوار كوبها فراهم آورد. اگر فضايي به قدري از لـوازم آراسـتگي پـر شـده باشـند كـه احسـاس آرامش را برهم ريزد ،يكي از راههاي ايجاد تعادل در محيط با حفظ همان وسائل ،رنگ آميـزي سطوح اصلي ويا تعويض پوشش هاي ثانويه مانند پرده ها و.... به يكي از رنگ هاي خنثي است.

دیدگاه (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، متن مقاله خوب اما نوع چیدمان متن جالب نیست، لطفاً با فونت خود سایتتون بنویسید و خط ها را مرتب نمایید. موفق باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

مطلب خوبی بود تشکر

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما