آشنایی با کفپوش ها

در این مقاله قصد داریم تا انواع کفپوش ها را به شما معرفی کنیم ولی قبل از آن باید با تعریف کفپوش آشنا شویم. به رویه‌ها و لایه‌هایی که بر روی کف یک ساختمان یا هر مکان دیگر پوشانده شود کفپوش ( کف پوش ) می‌گویند. کفپوش ‌ها در شاخه‌ای از صنعت به نام کفسازی کاربرد دارند. کفپوش ها در بسیاری از زمین‌های ورزشی و همچنین برخی استخرها (برای جلوگیری از سر خوردن) بکار می‌روند. در برخی زمینهای فوتبال از کفپوش های چمن‌نما استفاده می‌شود.

به رویه‌ها و لایه‌هایی که بر روی کف یک ساختمان یا هر مکان دیگر پوشانده شود کفپوش ( کف پوش ) می‌گویند. کفپوش ‌ها در شاخه‌ای از صنعت به نام کفسازی کاربرد دارند. کفپوش ها در بسیاری از زمین‌های ورزشی و همچنین برخی استخرها (برای جلوگیری از سر خوردن) بکار می‌روند. در برخی زمینهای فوتبال از کفپوش های چمن‌نما استفاده می‌شود.
پوشش کف اتاق در دکوراسيون داخلي از چنان اهميت بالايي برخوردار است که کف اتاق را پايه اصلي اتاق مي‌نامند. بسياري از دکوراتورها، دکور اتاق را بر مبناي پوشش کف انجام مي‌دهند. هنگام انتخاب پوشش کف بايد الگوهاي رفت و آمد را نيز در نظر داشت.
به‌طور معمول در مکان‌هاي پر رفت و آمد از کف‌پوش‌هاي سخت و بادوام و در جاهاي کم ‌رفت و آمد از کف‌پوش‌هاي تزييني استفاده‌ مي‌شود. انتخاب جنس کف پوش تحت تاثیر فاکتور هایی مثل قیمت، دوام، عایق بندی بر اساس صدا، راحتی و نحوه نگهداری آن است. بعضی از انواع کف پوش نباید پایین تر ازسطح زمین نصب شوند، و در جایی که رطوبت وجود دارد نباید از لمینت و یا چوب های سخت استفاده کرد.
در ادامه به معرفی چند نمونه از کفپوش ها با جنس های مختلف میپردازیم

کفپوش پارکت چوبی و بامبو
یکی از شکیل ترین انواع کفپوش ها کفپوش های چوبی هستند که بیشترین مورد استفاده ی آن ها در هال، اتاق های نشیمن و آشپزخانه است. دقت کنید که کفپوش چوبی برای مکان هایی که مکررا در معرض رطوبت و یا رفت و آمد بیش از اندازه است، مناسب نیست.
کفپوش بامبو هم از نظر کارایی، هزینه، نصب و نگهداری شبیه به کفپوش چوبی است. اشکال اصلی ای که برای کفپوش های چوبی وجود دارد، هزینه و نگهداری آن است.

 

 

کفپوش لمینیت
لمینیت (laminate) : که اصطلاحابه آن لمینت و یا پارکت لمینیت نیز می گویند ، از جنس HDF ، الیاف چوب فشرده (HardDensity Fiberboard) می باشد و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود. پارکت لمینت ها تفاوت های بسیار زیادی با پارکت های چوبی دارند ، که از جمله آنهامی توان به موارد زیر اشاره نمود :
1. پارکت لمینت ها به کف اتاق چسبانده نمی شوند ، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت هاوجود دارد ، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند . افزایش سطح کار ، باعث بیشترشدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن ، یکی از عوامل نگهدارنده لمینتها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.
2. به علت عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت ها ، کف اتاق صدمه نمی بیند . به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینتها را جمع کنیم ، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود ، می توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب پارکت لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.
3. پارکت لمینت هابه علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود ، پس از اجرای کامل ، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند.
4. فوم زیر پارکت لمینت ها علاوه برعایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می باشد.
5. لمینیتها نسبت به آب بسیار مقاومتراز پارکت های چوبی قدیمی هستند.
6. لمینیتها نسبت به اجسام نوک تیزبسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.
7. سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیاربالاست . به طور میانگین یک واحد با مساحت 100 متر مربع در یک روز الی یک روز و نیماجرا می شود.
8. پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می رسد ، پس از نظافت ، می توان وسایل را روی آن چید.
9. بسیار مقرون به صرفه تر از دیگرمصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و ... می باشد.

 

 

کفپوش وینیل
کفپوش وینیل یکی دیگر از انواع کفپوشها هستند که نصب بسیار راحتی دارد. آنها بسیار با دوام و مقاوم در برابر رطوبت هستند و در انواع مختلفی از رنگ و سبک ارائه می شوند. وینیل، گزینه ای خوب برای مناطق پر رفت و آمد، از جمله آشپزخانه، ناهار خوری، زیرزمین و حمام است.
جنس وینیل از پلاستیک و معمولا پی وی سی، آکریلیک و دیگر پلیمرهای مشابه است. وینیل در حالت کلی استایل و مدل های متنوع و رنج قیمت و هزینه های متفاوتی را ارائه می دهد و در نتیجه از این نظر هم دست انتخاب کننده باز است و می تواند با خیال راحت از بین آن ها انتخاب کند.

کفپوش بتنی
کف بتونی کاملا قابل تنظیم است و جایگزین خوبی برای کفپوش سنتی مانند فرش و موکت است. علاوه بر این، بتن بسیار با دوام و با ماندگاری طولانی است و نگهداری و مراقبت از آن راحت است. بتن بسیار محکم و قوی است و جای تعجب ندارد که از آن در خیابان ها و بزرگراه ها استفاده می شود! در صورتی که می خواهید از کفپوش بتنی به عنوان متریالی روی کف پوش دیگری استفاده کنید، به دلیل سنگین بودن بتن بهتر است از یک مهندس مشاوره بگیرید تا مطمئن شوید که زمین تاب و توان تحمل وزن آن را دارد. مثلا یک راه حل، استفاده از بتن سبک است.

کفپوش مرمر
تا چندين سال پيش کفپوش هاي مرمر به عنواننمادي از ثروت و شکوه به حساب مي آمدند و نسبت به کفپوش هاي معمول قيمت بسيار بالاييداشتند، اما در حال حاضر قيمت کفپوش هاي مرمر در حد متوسطي قرار دارد و نماي لوکس وزيبايي به اتاق مي دهد. نماي سنگ پوش هاي مرمر بسيار آرامش بخش است. مرمر سنگ خنکياست و حرارت را به راحتي جذب نمي کند و در اتاقي با سنگ مرمر اصولا دما پايين مي باشدو براي مناطق گرمسير بسيار مناسب است. از کفپوش مرمر مي توان در نقاط مختلف منزل مثلاتاق خواب، پذيرايي، حمام، آشپزخانه و حتي محوطه هاي خارجي منزل استفاده نمود.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما